Kodėl genda šilumokaičiai? | Amegata.lt vadovas

Amegata.lt veikloje nuolat susiduriame su pagalbos ieškančiais inžinieriais, bendrijų pirmininkais. "Sugedo šilumokaitis", Mūsų šilumokaitis genda dažniau nei turėtų". Jei susiduriate su netikėtais pratekėjimais, brangiais remontais - Jūs nesate vieni. Nors šilumokaičiai yra tarsi nematomi didvyriai, užtikrinantys komfortą, tačiau ir jie turi savo silpnų vietų.

Šilumokaitis tarsi jūsų pastato „širdis“, kuri nuolat pumpuoja gyvybę teikiančią šilumą ar karštą vandenį. Gerai prižiūrimas šilumos punktas - tai Jūsų pastato stabilumo garantas. Tačiau kas gi vyksta, ir kodėl šilumokaitis ima streikuoti?

Pagrindinės „šilumokaičio ligų“ priežastys: Ne visada „Brokas“

Retais atvejais pasitaiko ir gamyklinio defekto, tačiau dažniausiai šilumokaičių gedimai kyla dėl kasdienių, bet tuo pačiu kritinių detalių vykstančių diena iš dienos, visumos. Šilumokaičiui vanduo yra tarsi automobiliui kuras. Jei į savo automobilį pilsite prastos kokybės kurą arba nepakeisite variklio alyvos, jis ilgai neveiks. Lygiai taip pat ir su šilumokaičiu: prasta vandens kokybė ir aplaidumas priežiūrai yra pagrindinės jo „ligų“ priežastys.

1. Vandens Kokybė: Nematomas Priešas Nr. 1

  • Užkalkėjimas – „užsikimšusios arterijos“: Jei Jūsų vanduo kietas (su dideliu kalcio ir magnio kiekiu), kaitinant vandenį susidaro kietos kalkių nuosėdos. Tai tarsi cholesterolio apnašos arterijose – jos pamažu siaurina šilumokaičio „kraujagysles“, lėtina vandens tėkmę ir trukdo šilumai efektyviai pasiekti vartotoją. Dėl to šilumos perdavimas prastėja, sąskaitos už šildymą auga, kol galiausiai „arterijos“ visiškai užsikemša, o šilumokaitis nustoja veikti.
  • Korozija ir Chloridai – „Nematomas, tačiau bene kiekvieno šilumokaičio mirtinas priešas“. Tai viena klastingiausių problemų. Agresyvus vanduo, ypač tas, kuriame yra per daug chloridų ar sulfatų, „ėda“ metalą. Chloridai vandenyje yra tarsi nematomas „skylamušis“ – jie neprivalo kauptis kaip kalkės, bet tyliai „ėda“ šilumokaičio metalą (ypač jautrias litavimo vietas ir nerūdijančio plieno plokšteles), sukeldami mažas, bet gilias skylutes, kurios bet kada gali sukelti pratekėjimą. Pavojinga yra ir galvaninė korozija, atsirandanti, kai sąveikauja skirtingi metalai (pvz., varis ir nerūdijantis plienas) prastai įžemintoje sistemoje.

2. Montavimo ir sistemos „klaidos“

  • Netinkamas montavimas – „Kreiva nugara“: Trūksta vibracinių kompensatorių? Blogas įžeminimas? Vamzdžiai įtempti? Visa tai sukelia mechaninius įtempimus šilumokaičiui, kurie laikui bėgant gali lemti mikroįtrūkimus ir pratekėjimus. Tai tarsi pastovus spaudimas nugarai, kuris galiausiai sukels skausmą.
  • Temperatūros ir slėgio šuoliai – „Širdies smūgiai“: Staigūs ir nekontroliuojami slėgio ar temperatūros pokyčiai sistemoje (dėl netinkamai veikiančių vožtuvų ar hidraulinių smūgių) gali sukelti šilumokaičio deformaciją ar net plyšimą. Tai tarsi staigūs „širdies smūgiai“ jautriam įrenginiui.

3. Priežiūros Trūkumas – „Pamiršta Profilaktika“

  • Nevalyti filtrai: Filtrai yra pirmoji gynybos linija, sulaikanti purvą ir nuosėdas. Jei jie užsikemša, nešvarumai netrukdomai keliauja į šilumokaitį.
  • Retas arba netinkamas plovimas: Net ir su geriausiais filtrais, nuosėdų vis tiek kaupiasi. Jei šilumokaitis nereguliariai plaunamas specialiais tirpalais, jis praranda efektyvumą ir tampa pažeidžiamas.
  • Ignoruojami signalai: Smulkūs pratekėjimai ar korozijos požymiai, kurių laiku nepastebėjus, virsta dideliais gedimais.

Ką daryti? „Sveikatos gidas“ šilumokaičiams

Šilumokaičio ilgaamžiškumas yra tiesiogiai susijęs su Jūsų pastangomis. Štai ką galite padaryti, kad išvengtumėte dažnų gedimų ir sutaupytumėte lėšų:

1.     Vandens Kokybės Tyrimai – „Vandens Analizė“:

    • Išsamūs tyrimai: Reguliariai atlikite vandens cheminius tyrimus. Tai tarsi „kraujo tyrimai“ Jūsų pastatui. Atkreipkite dėmesį į chloridų kiekį (jis neturėtų viršyti gamintojo rekomenduojamų ribų, dažnai 200 mg/l ar mažiau), laidumą (ne daugiau 500 µS/cm) ir pH lygį (neutralus, apie 7.0-8.5).
    • Vandens „minkštinimas“: Jei vanduo kietas, apsvarstykite vandens minkštinimo sistemas (pvz., su jonų mainų dervomis arba elektromagnetinius nukalkintuvus).
    • Giliau „valyti“ vandenį: Jei tyrimai rodo didelį chloridų kiekį, vien minkštinimas nepakanka. Konsultuokitės su specialistais dėl atvirkštinio osmoso (RO) sistemų ar korozijos inhibitorių naudojimo – tai vienintelis būdas apsaugoti šilumokaitį nuo „nematomų skylmušių“.

2.     Tinkamas Montavimas ir Balansavimas – „Tvirti Pamatai“:

    • Įžeminimas: Patikrinkite visos sistemos įžeminimą – tai padės išvengti galvaninės korozijos.
    • Vibracijos kontrolė: Įrenkite vibracinius kompensatorius, kad apsaugotumėte šilumokaitį nuo mechaninių įtempimų.
    • Slėgio ir temperatūros kontrolė: Naudokite balansinius ir slėgio reguliavimo vožtuvus. Mokykite personalą laipsniškai didinti ir mažinti sistemos temperatūrą – tai padės išvengti „termošokų“.

3.     Reguliari Priežiūra – „Profilaktiniai vizitai pas gydytoją“:

    • Filtrai: Įdiekite tinkamus mechaninius filtrus (<100 µm) ant abiejų kontūrų ir reguliariai juos valykite bei keiskite.
    • Periodinis plovimas: Suplanuokite reguliarų šilumokaičio cheminį plovimą (dažnumas priklauso nuo vandens kokybės, bet paprastai kas 1-3 metus). Tai yra tarsi „detoksikacija“ Jūsų pastato inkstams. Šią užduotį patikėkite tik kvalifikuotiems specialistams, naudojantiems gamintojo patvirtintus tirpalus.
    • Vizualinė patikra: Reguliariai apžiūrėkite šilumokaitį ieškodami išorinių pažeidimų ar pratekėjimų. Laiku pastebėti maži simptomai gali užkirsti kelią didelėms „ligoms“.
    • Profesionali diagnostika: Kartą per metus užsakykite profesionalią sistemos ir šilumokaičio diagnostiką. Šilumokaičio priežiūra yra tarsi reguliarūs vizitai pas gydytoją arba automobilio techninė apžiūra. Negalima laukti, kol simptomai taps kritiniai.

Vietoj išvados: ilgo šilumokaičio gyvavimo paslaptis

Šilumokaičio gedimas dažniausiai nėra atsitiktinumas, o veikiau netinkamos eksploatacijos ir priežiūros pasekmė. Investuodami į tinkamą vandens paruošimą, teisingą montavimą ir reguliarią profesionalią priežiūrą, Jūs ne tik prailginsite šilumokaičių tarnavimo laiką, bet ir užtikrinsite efektyvesnį šildymą, mažesnes sąskaitas ir, svarbiausia, patenkintus gyventojus.

Atminkite, prevencija visada yra pigesnė ir mažiau sudėtinga nei remontas ar visiškas įrangos keitimas. Rūpinkitės savo šilumokaičiais, ir jie tarnaus Jums ilgai ir patikimai!

Daugiau apie karšto vandens ruošimo šilumokaičių realius pažeidimus ir eksploatavimo ypatybes skaitykite čia

Daugiau apie šildymo šilumokaitį ir kaip prižiūrėti ir išvengti gedimų skaitykite čia

Parengė: Evaldas Lasys. Turinys remiasi Amegata.lt partnerių surinktais duomenimis ir eksploatacinių atvejų realia analize.
Visos teisės saugomos. Publikuoti ar kitaip naudoti be Amegata.lt raštiško leidimo draudžiama.

Pastatų šilumos punktų įrangos tiekėjas 

Prenumeruoti AMEGATA naujienas
Patvirtinę savo el.adresą jūs, sutinkate su privatumo politika ir pageidaujate reguliariai gauti Amegata, UAB naujienlaiškius.

© 2024. Visos teisės saugomos.

Spendimas: e-bros